Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Square Feet |
| Wall Height | 12 ft |
| Panel Thickness | 50 mm (2 inch) |
| Built Type | Panel Build |
| Column Size | 6x6 inch |
| Design | plain surface |
| Height | 6 Feet |
| Material | Cement |
| Wall Type | PANEL BUILT |
| Thickness | 5OMM |
| Usage/Application | CONSTRUCTION |
| Type | PANEL BUILT |
| Size | 2100MMX300MMX50MM |
| Concrete Grade | M30 |
| Application | Residential, Industrial |
| Material Grade | M30 |
| Panel Size | 2100X300X50MM |
| Color | Grey, GREY |
| Country of Origin | Made in India |
| Built Type | Panel Build |
| Feature | Easily Assembled, Eco Friendly |
| Use | House, Shop, Industrial Wall |
| Material | Cement Concrete |
| Thickness | 50mm & 65mm |
| Size | 5 to 10 feet Height |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 200 Square Feet |
| Wall Height | 6 ft |
| Height | 6 Feet |
| Wall Length | 300 m (1000 ft) |
| Application Area | Commercial, Industrial |
| Wall Type | Prestressed compound wall |
| Built Type | Prefab |
| Panel Length | 3 m |
| Surface Finish | Plain |
| Reinforcement Type | Prestressed Steel Wire |
| Panel Thickness | 50 mm (2 inches) |
| Thickness | 50mm |
| Service Scope | Supply & Installation |
| Application | Commercial |
| Color | Grey |
| Concrete Grade | M30 |
| Column Size | 6x6 inch |
| Security Features | Barbed Wire Provision |
| Usage/Application | Commercial & industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 sq ft |
| Wall Height | 3.0 m (10 ft) |
| Height | 9 Feet |
| Wall Length | 300 m (1000 ft) |
| Application Area | Industrial, Commercial, Residential |
| Material | RCC |
| Wall Type | Precast wall |
| Built Type | Panel Build |
| Panel Length | 3 m |
| Panel Thickness | 75 mm |
| Thickness | 75mm |
| Foundation Depth | 0.6 m (2 ft) |
| Concrete Grade | M30 |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Manufacturer of prestressed wall compound & heavy Boundary and Compound Wall offered by A. K. Cement Articales
Services-
Timely Delivery
Ultra-modern infrastructural facility
Hardworking team of professionals
Qualitative range
Ability to handle bulk orders
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 sq ft |
| Wall Length | 300 m (1000 ft) |
| Wall Height | 6 ft |
| Application Area | Residential, Industrial |
| Wall Type | Prestressed |
| Thickness | 50mm |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Built Type | Panel Build |
| Panel Length | 7 ft |
| Height | 5 to 10 |
| Colored | Grey |
| Concrete Grade | M30 |
| Plank Length | 2100mm |
| Dimensions | 2100mmx300mmx50mm |
| Column Size | 6x6 inch |
| Size | 2100mmx300mmx50mm |
| Reinforcement | 4 Bars per Panel |
| Design | BRICK |
| Security Topping | Barbed Wire |
| Usage/Application | Precast Compound wall |
| Compound Wall Height | 3000mm |
we manufacture compound walls which are done using natural plane to making pre-Stressed wall These compound wall available in different size and are use as in place of conventional bricks or dengine used in the construction of houses and buildings
FEATURES:
>Perfect finish
>Durable
>Longer life
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 sq ft |
| Height | 6 Feet |
| Wall Height | 1.8 m (6 ft) |
| Wall Length | 300 m (1000 ft) |
| Application Area | Industrial, Commercial |
| Material | RCC |
| Built Type | Panel Build |
| Wall Type | precast designer heavy wall |
| Panel Length | 3 m |
| Wall Thickness | 100 mm |
| Panel Thickness | 75 mm |
| Thickness | 75mm |
| Type | Panel build |
| Size | L 3000 mm x W 1000 mm x Thk 75mm |
| Post Size | 200x200 mm |
| Color | Grey |
| Foundation Depth | 0.6 m (2 ft) |
| Material Grade | M35 concerte |
| Concrete Grade | M30 |
| Panel Size | 600 mm / 900 mm / 1100 mm / 2200 mm etc. |
| Design | Taxture design |
| Pole Dimension | 230 mm x 230 mm |
| Warranty | 10 years. |
| Beam Dimension | 230 mm x 230 mm |
| Usage/Application | Industrial and commercial use |
| Dimensions (Length X Breadth) | 3000 mm x 900 mm x 75 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Ak Designer precast heavy duty 75mm panel manufacturer by Ak Cement Articles Company.
The designers are expert enough to deliver quality products. the quality experts we have in our firm have appropriate industry awareness. they test the quality and excellence of all our products and thus supply the appropriate ones to clients . we design all products by taking into concern, the changing industry necessities and market leading price.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Square Feet |
| Wall Height | 6 ft |
| Height | 6 Feet |
| Wall Type | ready made concrete wall |
| Panel Thickness | 50 mm (2 inches) |
| Wall Length | 300 m (1000 ft) |
| Material | RCC |
| Built Type | Panel Build |
| Panel Length | 2 m |
| Surface Finish | Plain |
| Reinforcement Type | Prestressed Steel Wire |
| Concrete Grade | M30 |
| Application Area | Industrial, Commercial |
| Thickness | 50mm |
| Type | precast compound |
| Size | 6 feet |
| Service Scope | Supply & Installation |
| Application | Farmland / Agricultural |
| Color | GREY |
| Foundation Depth | 0.6 m (2 ft) |
| Material Grade | M30 |
| Column Size | 6x6 inch |
| Panel Size | 2100mmx300mmx50mm |
| Security Features | Barbed Wire Provision |
| Design | Stone design |
| Foundation | 2 feet under ground |
| Water Absorption | 30% |
| Weight | 80 kg panel |
| Pole Dimension | 5 feet to 12 feet |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: