Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 sq ft |
| Height | 7 ft |
| Panel Thickness | 75 mm (3 inch) |
| Wall Type | compound wall |
| Material | Cement |
| Built Type | Prefab |
| Panel Length | 6 ft |
| Column Dimension | 6x6 inch |
| Design | STONE |
| Thickness | 50mm |
| Type | Precast wall type |
| Size | 2100mm/300mm/50mm |
| Concrete Grade | M30 |
| Security Feature | Concertina Coil |
| Color | Grey |
| Application | Industrial Wall |
| Material Grade | Grade m-35 |
| Panel Size | 2100mmx300mmx50mm |
| Foundation | Concrete |
| Weight | 85 kg |
| Shape | ZIG-ZAG |
| Surface Finishing | DESIGN |
| Eg 5mm / wieght 75kg / Akc brand | Eg 5mm / wieght 75kg / smooth |
Precast compound wall| Folding concrete compound wall manufacturer by Ak Cement Articles Company.We are leading manufacture and supplier of the Precast Single Panel wall We are leading manufacture and supplier of the Precast Heavy Duty Compound Wall. We are leading manufacture and supplier of the Precast Heavy Duty Boundary Wall.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Square Feet |
| Wall Height | 1.8 m (6 ft) |
| Height | 6 Feet |
| Wall Length | 300 m (1000 ft) |
| Application Area | Industrial, Commercial, Residential |
| Material | RCC |
| Built Type | Modular |
| Panel Length | 2 m |
| Wall Type | RCC Precast |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Thickness | 50mm |
| Color | GREY |
| Material Grade | M30 |
| Concrete Grade | M30 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 sq ft |
| Height | 9 Feet |
| Wall Height | 3.0 m (10 ft) |
| Wall Length | 300 m (1000 ft) |
| Application Area | Residential, Industrial, Commercial |
| Built Type | Panel Build |
| Wall Type | Precast wall |
| Panel Length | 3 m |
| Wall Thickness | 75 mm |
| Panel Thickness | 75 mm |
| Thickness | 75mm |
| Post Size | 150x150 mm |
| Color | Grey |
| Foundation Depth | 0.6 m (2 ft) |
| Concrete Grade | M30 |
| Wall Design | Brick Pattern |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
Precast-Prestressd heavy wall panel 100mm/75mmEstablished in the year 2009, at Nashik, (Maharashtra, India), we “A. K. Cement Artical”, are a Sole Proprietorship (Individual) Firm, engaged in Manufacturing and Wholesaling a wide range of Precast Compound Wall, Readymade Compound Wall, RCC Garden Boundary Wall, RCC Half Round Pipe, Grey Kerb Stone, Paver Kerb Stone, RCC Kerb Stone, RCC Garden Bench, Concrete Manhole Cover and many more. Our products are highly appreciated by our clients for their intrusive features such as sturdy construction, high performance, minimal maintenance cost, and longer service life. Moreover, to cater to the diverse requirements of customers, we offer these products in variegated specifications at reasonable prices. Owing to the support of our highly skilled team of professionals and the well-established fabrication unit, we are capable of providing a high-quality machine to our clients. We have established a huge client base across the nation due to the transparency in our business dealings.
-
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 sq ft |
| Height | 6 Feet |
| Wall Length | 300 m (1000 ft) |
| Wall Height | 6 ft |
| Application Area | Residential, Industrial |
| Material | RCC |
| Built Type | Panel Build |
| Wall Type | Precast wall |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Panel Length | 7 ft |
| Thickness | 50mm |
| Colored | GREY |
| Concrete Grade | M30 |
| Design | Plain |
| Color | Grey |
| Reinforcement | 3 Bars per Panel |
| Security Topping | Barbed Wire |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | AKCA |
| Height Available | Up to 10 ft |
| Feature | Easily Assembled |
| Color Available | Grey, White and many more |
We are offering Precast Compound Wall to our client.Established in the year 2009, at Nashik, (Maharashtra, India), we “A. K. Cement Artical”, are a Sole Proprietorship (Individual) Firm, engaged in Manufacturing and Wholesaling a wide range of Precast Compound Wall, Readymade Compound Wall, RCC Garden Boundary Wall, RCC Half Round Pipe, Grey Kerb Stone, Paver Kerb Stone, RCC Kerb Stone, RCC Garden Bench, Concrete Manhole Cover and many more. Our products are highly appreciated by our clients for their intrusive features such as sturdy construction, high performance, minimal maintenance cost, and longer service life. Moreover, to cater to the diverse requirements of customers, we offer these products in variegated specifications at reasonable prices. Owing to the support of our highly skilled team of professionals and the well-established fabrication unit, we are capable of providing a high-quality machine to our clients. We have established a huge client base across the nation due to the transparency in our business dealings.
Additional Information: