Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Meter |
| Drain Material | RCC |
| Material | RCC |
| Internal Width | 300 mm |
| Internal Depth | 300 mm |
| Length Per Piece | 2000MM |
| Load Class | Heavy Duty |
| Cover Type | With Cover |
| Shape | U shape |
| Thickness | 80 mm |
| Color | grey |
| Brand | A.K. |
| Grade | M-40 |
| Reinforcement Type | TMT Bar |
| Length | 2 Rmt |
| Joint Type | Tongue And Groove |
| 300*400mm. ( 450*450mm )(600*600mm)(750*750mm)(900*900mm | 300x300 to 1500x1500 |
| Application | Storm Water Drainage |
| Usage Area | Industrial Area, Road Side |
| Lid Dimesnsion B' | 300mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Height | 300mm |
| Feature | Easily Assembled |
| Depth | 550mm |
We are leading manufacturer and supplier of Precast U Shape Drain & Cement Products.
The designers are expert enough to deliver quality products. the quality experts we have in our firm have appropriate industry awareness. they test the quality and excellence of all our products and thus supply the appropriate ones to clients . we design all products by taking into concern, the changing industry necessities and market leading price.
Product features:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 sq ft |
| Beam Type | Precast Beam |
| Concrete Grade | M30 |
| Depth | 450 mm |
| Length | 4 m |
| Rebar Grade | Fe550D |
| Casting Method | Prestressed Bed |
| Dimension | 230x230 mm / 2000 mm / 3000 mm |
| Usage | Railway, Building, Industrial Shed |
| Reinforcement Type | TMT Bar |
| Material | Concerte Rcc |
| Shape | Finish |
| Country of Origin | Made in India |
| Ak brand | Akca |
Established in the year 2009, at Nashik, (Maharashtra, India), we “A. K. Cement Artical”, are a Sole Proprietorship (Individual) Firm, engaged in Manufacturing and Wholesaling a wide range of Precast Compound Wall, Readymade Compound Wall, RCC Garden Boundary Wall, RCC Half Round Pipe, Grey Kerb Stone, Paver Kerb Stone, RCC Kerb Stone, RCC Garden Bench, Concrete Manhole Cover and many more. Our products are highly appreciated by our clients for their intrusive features such as sturdy construction, high performance, minimal maintenance cost, and longer service life. Moreover, to cater to the diverse requirements of customers, we offer these products in variegated specifications at reasonable prices. Owing to the support of our highly skilled team of professionals and the well-established fabrication unit, we are capable of providing a high-quality machine to our clients. We have established a huge client base across the nation due to the transparency in our business dealings.