Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Square Feet |
| Height | 6 Feet |
| Wall Height | 6 ft |
| Wall Length | 300 m (1000 ft) |
| Application Area | Commercial, Residential, Industrial |
| Material | Concrete |
| Built Type | Prefab |
| Wall Type | precast WALL |
| Surface Finish | Brick Finish |
| Panel Length | 3.5M |
| Reinforcement Type | Prestressed Steel Wire |
| Panel Thickness | 100 mm |
| Thickness | 130 MM |
| Type | Precast boundary wall |
| Size | 130mm |
| Service Scope | Supply & Installation |
| Post Size | 200x200 mm |
| Application | Commercial |
| Color | grey |
| Foundation Depth | 0.6 m (2 ft) |
| Column Size | 8x8 inch |
| Concrete Grade | M30 |
| Wall Design | Stone Pattern |
| Security Features | Barbed Wire Provision |
| Usage/Application | COMMERCIAL AND INDUSTRIAL |
| Country of Origin | Made in India |
Precast designer boundary wallEstablished in the year 2009, at Nashik, (Maharashtra, India), we “A. K. Cement Artical”, are a Sole Proprietorship (Individual) Firm, engaged in Manufacturing and Wholesaling a wide range of Precast Compound Wall, Readymade Compound Wall, RCC Garden Boundary Wall, RCC Half Round Pipe, Grey Kerb Stone, Paver Kerb Stone, RCC Kerb Stone, RCC Garden Bench, Concrete Manhole Cover and many more. Our products are highly appreciated by our clients for their intrusive features such as sturdy construction, high performance, minimal maintenance cost, and longer service life. Moreover, to cater to the diverse requirements of customers, we offer these products in variegated specifications at reasonable prices. Owing to the support of our highly skilled team of professionals and the well-established fabrication unit, we are capable of providing a high-quality machine to our clients. We have established a huge client base across the nation due to the transparency in our business dealings.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Square Feet |
| Wall Height | 6 ft |
| Height | 6 Feet |
| Wall Length | 300 m (1000 ft) |
| Application Area | Industrial |
| Material | RCC |
| Wall Type | PRECAST WALL |
| Built Type | Panel Build |
| Panel Length | 7 ft |
| Surface Finish | Brick Finish |
| Reinforcement Type | Prestressed Steel Wire |
| Panel Thickness | 50 mm (2 inches) |
| Thickness | 50mm |
| Service Scope | Supply & Installation |
| Post Size | 150x150 mm |
| Color | GREY |
| Application | Industrial |
| Foundation Depth | 0.6 m (2 ft) |
| Concrete Grade | M30 |
| Material Grade | M30 |
| Wall Design | Stone Pattern |
| Security Features | Barbed Wire Provision |
| Usage/Application | INDUSTRIAL PROJECT |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 sq ft |
| Wall Height | 1.8 m (6 ft) |
| Height | 6 Feet |
| Wall Length | 300 m (1000 ft) |
| Application Area | Residential, Industrial, Farmhouse |
| Material | RCC |
| Wall Type | Precast boundary wall |
| Built Type | Panel Build |
| Panel Length | 3 m |
| Panel Thickness | 75 mm |
| Thickness | 65 MM / 75 MM |
| Type | Boundary wall |
| Size | 3050mm x 1100mm x 65mm |
| Post Size | 150x150 mm |
| Color | GREY |
| Concrete Grade | M30 |
| Wall Design | Brick Pattern |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 sq ft |
| Height | 9 Feet |
| Panel Thickness | 75 mm (3 inch) |
| Wall Type | Panels built |
| Material | Concrete |
| Built Type | Panel Build |
| Panel Length | 6 ft |
| Column Dimension | 6x6 inch |
| Design | Taxture |
| Thickness | 75mm |
| Type | Precast heavy wall |
| Size | 3000 mm x 1000 mm x 75 mm |
| Concrete Grade | M30 |
| Color | grey |
| Material Grade | M35 concrete |
| Application | Boundary Wall, Industrial Wall |
| Panel Size | 3000 mm / 900 mm / 1200 mm |
| Foundation | Rcc |
| Weight | 450kg |
| Shape | Finish |
| Surface Finishing | Design |
| Pole Dimension | 230x230 mm |
| Warranty | 10 year |
| Beam Dimension | 230x230 mm |
| Usage/Application | Industrial and commercial uses |
| Dimensions (Length X Breadth) | 3m x 1m |
| Country of Origin | Made in India |
| Hieght : 1200mm / wieght 560kg panel / Ak | EG : 15inch / 20kg / smooth |
We are leading manufacture and supplier of the Precast Single Panel wall We are leading manufacture and supplier of the Precast Heavy Duty Compound Wall. We are leading manufacture and supplier of the Precast Heavy Duty Boundary Wall.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Square Feet |
| Wall Height | 6 ft |
| Height | 6 Feet |
| Wall Length | 300 m (1000 ft) |
| Application Area | Residential, Industrial, Farmhouse |
| Material | RCC |
| Wall Type | PRECAST WALL |
| Built Type | Panel Build |
| Panel Length | 2 m |
| Surface Finish | Plain |
| Reinforcement Type | Prestressed Steel Wire |
| Panel Thickness | 50 mm (2 inches) |
| Thickness | 50mm |
| Post Size | 150x150 mm |
| Service Scope | Supply & Installation |
| Foundation Depth | 0.6 m (2 ft) |
| Color | White |
| Application | Farmland / Agricultural |
| Concrete Grade | M30 |
| Column Size | 6x6 inch |
| Material Grade | M30 |
| Wall Design | Plain Panel |
| Security Features | Barbed Wire Provision |
| Usage/Application | CONSTRUCTION |
| Country of Origin | Made in India |
Keeping in sync with the latest market norms and policies, we are indulged in providing a high-quality range of RCC Precast Boundary Wall.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5000 Square Feet |
| Wall Height | 1.8 m (6 ft) |
| Height | 6 Feet |
| Wall Length | 300 m (1000 ft) |
| Application Area | Commercial, Residential, Industrial |
| Material | RCC |
| Wall Type | Precast walls |
| Built Type | Panel Build, Prefab |
| Panel Length | 3 m |
| Panel Thickness | 75 mm |
| Thickness | 75mm |
| Post Size | 150x150 mm |
| Color | Grey |
| Foundation Depth | 0.6 m (2 ft) |
| Wall Design | Brick Pattern |
| Usage/Application | Industrial project |
| Country of Origin | Made in India |
We manufacture compound walls which are done using natural stones to making Folding Precast Wall Compound. These Compound Wall are available in different sizes and are used as in place of conventional bricks or stones used in the construction of houses and buildings.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Square Feet |
| Wall Type | Prestressed Panel |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Wall Height | 1.8 m (6 ft) |
| Type | Prestressed |
| Concrete Grade | M30 |
| Reinforcement Type | Prestressed Strand |
| Surface Finish | As Cast |
| Usage/Application | compound wall |
| Thickness | 50mm |
| Built Type | Panel Build |
| Panel Length | 2.4 m |
| Joint Type | Tongue And Groove |
| Color | Grey |
| Plank Length | 1x7 |
| Plank Thickness | 50mm |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: