Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 sq ft |
| Wall Height | 6 ft |
| Wall Length | 300 m (1000 ft) |
| Application Area | Residential, Industrial, Commercial |
| Thickness | 75 mm |
| Wall Type | precast wall |
| Panel Length | 3 m |
| Surface Finish | Brick Finish |
| Reinforcement Type | Prestressed Steel Wire |
| Panel Thickness | 75 mm (3 inches) |
| Height | 3.8mtr |
| Service Scope | Supply & Installation |
| Application | Residential |
| Concrete Grade | M30 |
| Column Size | 6x6 inch |
| Security Features | Barbed Wire Provision |
| Usage/Application | PRECAST WALL COMPOUND |
| Material | RCC |
| Brand | AKCA |
| Width | 1mtr |
| Built Type | Panel Build |
| Type | prefab |
We are offering Rcc prestressed compound wall to our client.
precast compound wall manufactrued company
--
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Square Feet |
| Height | 6 Feet |
| Wall Height | 3.0 m (10 ft) |
| Wall Length | 300 m (1000 ft) |
| Wall Thickness | 50 MM |
| Application Area | Commercial, Industrial, Residential |
| Material | Concrete |
| Built Type | Prefab |
| Wall Type | Precast walls |
| Panel Length | 3 m |
| Surface Finish | Plaster Finish |
| Top Provision | Plain Top |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Thickness | 50mm |
| Color | GREY |
| Foundation Type | Pile Foundation |
| Concrete Grade | M30 |
| Construction Mode | Precast |
| Wall Design | Plain Panel |
| Usage/Application | Industrial project |
| Country of Origin | Made in India |
In order to cater to the numerous necessities of the patrons, we have been able to provide a wide range of Precast Security Boundary Wall.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Square Feet |
| Wall Length | 300 m (1000 ft) |
| Wall Height | 6 ft |
| Application Area | Residential, Industrial |
| Wall Type | Prestressed |
| Thickness | 50 mm |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Built Type | Prefab |
| Panel Length | 7 ft |
| Concrete Grade | M30 |
| Design | Brick Finish |
| Column Size | 6x6 inch |
| Foundation Depth | 0.6 m (2 ft) |
| Reinforcement | 4 Bars per Panel |
| Security Topping | Barbed Wire |
| Usage/Application | Industrial or commercial project |
| Compound Wall Height | 5 to 10 feet |
| Material | RCC |
| Brand | AKCA |
| Feature | Easily Assembled |
we are engaged in providing a wide array of RCC Readymade Compound Wall.
Product Details - Precast Pre-Stressed boundary wall , Manufacturer designer boundary wall built panels thickness 50mm ,65mm,75mm etc
Supplied by Ak Cement Articles Company, Pune Maharashtra
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Square Feet |
| Wall Height | 6 ft |
| Height | 6 Feet |
| Wall Length | 300 m (1000 ft) |
| Application Area | Industrial, Residential |
| Material | Cement |
| Wall Type | PANEL BUILT |
| Built Type | Panel Build |
| Panel Length | 3 m |
| Surface Finish | Plain |
| Reinforcement Type | Prestressed Steel Wire |
| Panel Thickness | 50 mm (2 inches) |
| Thickness | 50mm |
| Type | CONCRETE COMPOUND WALL |
| Size | 2100MMX300MMX50MM |
| Service Scope | Supply & Installation |
| Application | Residential |
| Color | GREY |
| Concrete Grade | M30 |
| Material Grade | M30 |
| Column Size | 6x6 inch |
| Panel Size | 2100X300X50MM |
| Security Features | Barbed Wire Provision |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Square Feet |
| Height | 6 ft |
| Panel Thickness | 50 mm (2 inch) |
| Wall Type | PRECAST WALL COMPOUND |
| Material | Steel |
| Built Type | Panel Build |
| Panel Length | 6 ft |
| Usage/Application | CONSTRUCTION |
| Column Dimension | 6x6 inch |
| Design | Plain |
| Brand | AKCA |
| Color | grey |
| Concrete Grade | M30 |
| Feature | Easily Assembled |
| Security Feature | Barbed Wire |
| Application | Boundary Wall, Security Wall |
| Plank Thickness | 50mm |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Square Feet |
| Height | 6 ft |
| Panel Thickness | 50 mm (2 inch) |
| Wall Type | Precast Concrete Wall |
| Material | Rcc |
| Built Type | Prefab |
| Panel Length | 6 ft |
| Usage/Application | Construction |
| Column Dimension | 6x6 inch |
| Design | Plain |
| Brand | AKCA |
| Color | Grey |
| Concrete Grade | M30 |
| Feature | Easily Assembled |
| Security Feature | Barbed Wire |
| Application | Boundary Wall |
Prestressed wall compound Precast s wall compoundEstablished in the year 2009, at Nashik, (Maharashtra, India), we “A. K. Cement Artical”, are a Sole Proprietorship (Individual) Firm, engaged in Manufacturing and Wholesaling a wide range of Precast Compound Wall, Readymade Compound Wall, RCC Garden Boundary Wall, RCC Half Round Pipe, Grey Kerb Stone, Paver Kerb Stone, RCC Kerb Stone, RCC Garden Bench, Concrete Manhole Cover and many more. Our products are highly appreciated by our clients for their intrusive features such as sturdy construction, high performance, minimal maintenance cost, and longer service life. Moreover, to cater to the diverse requirements of customers, we offer these products in variegated specifications at reasonable prices. Owing to the support of our highly skilled team of professionals and the well-established fabrication unit, we are capable of providing a high-quality machine to our clients. We have established a huge client base across the nation due to the transparency in our business dealings.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 sq ft |
| Height | 9 Feet |
| Panel Thickness | 65 mm (2.5 inch) |
| Wall Type | COMPOUND WALL |
| Material | RCC |
| Built Type | Panel Build |
| Panel Length | 9 ft |
| Column Dimension | 6x6 inch |
| Design | TAXCTURE |
| Thickness | 65MM |
| Type | READYMADE PRECAST BOUNDARY WALL |
| Size | 3000mm x 1100mm x 65mm |
| Concrete Grade | M30 |
| Color | grey |
| Material Grade | M-35 |
| Application | Industrial Wall, Boundary Wall |
| Panel Size | 3000mm x 1100mm x 65mm |
| Foundation | Concrete 600x600 mm depth |
| Weight | 500kg per panel |
| Shape | DESIGN |
| Surface Finishing | ONE SIDE TAXCTURE DESIGN |
| Pole Dimension | 230X230 MM |
| Warranty | 10 YEARS |
| Beam Dimension | 230X230 MM |
| Static Pressure In Bar | 6mm steel bars |
| Usage/Application | Commercial and Residential project |
| Dimensions (Length X Breadth) | 3000X900X1100X65 MM |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Square Feet |
| Wall Height | 5 to 10 feet |
| Wall Type | Precast |
| Thickness | 50 mm |
| Panel Thickness | 50 mm (2 inch) |
| Usage/Application | Compound Wall |
| Column Size | 6x6 inch |
| Design | Plan |
| Built Type | Modular |
| Height | 9 Feet |
| Material | Cement |
| Concrete Grade | M30 |
| Features | Easly Esamble |
| Color | Grey |
| Plank Width | 300mm |
| Water Absorption | 60% |
| Panel Width | 300mm |
| Plank Thickness | 50mm |
| Number Of Steel Bar In Planks | 4 nos of 3mm Tmt |
| Number Of Steel Bar In Columns | 7 nos of 8mm Tmt |
| Pole Height | 11 ft |
| Wall Compound Height | 9 feet |
| Panel Size | 2100x300x50mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | AKC |
| Type | Prestressed |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Square Feet |
| Height | 6 Feet |
| Wall Height | 6 ft |
| Wall Length | 300 m (1000 ft) |
| Wall Thickness | 150 mm |
| Wall Type | RCC RADYMADE COMPOUND WALL |
| Material | Concrete |
| Built Type | Prefab |
| Panel Length | 7 ft |
| Surface Finish | Brick Finish |
| Top Provision | With Barbed Wire |
| Panel Thickness | 50 mm (2 inches) |
| Application Area | Industrial, Residential, Commercial |
| Thickness | 50MM |
| Service Scope | Supply & Installation |
| Color | GREY |
| Application | Industrial |
| Concrete Grade | M30 |
| Column Size | 6x6 inch |
| Brand | AKC |
| Security Features | Barbed Wire Provision |
| Compound Wall Height | 5-10 Feet |
| Feature | Easily Assembled |
| Width | 50 mm |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Square Feet |
| Wall Type | RCC Precast |
| Thickness | 50mm |
| Wall Height | 2.4 m (8 ft) |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Usage/Application | Compound Wall |
| Built Type | Modular |
| Plank Height | 1 to 7 Feet |
| Concrete Material | RCC Concrete |
| Plank Width | 50 mm |
| Brand | AKC |
We are offering RCC Boundary Wall to our client.Established in the year 2009, at Nashik, (Maharashtra, India), we “A. K. Cement Artical”, are a Sole Proprietorship (Individual) Firm, engaged in Manufacturing and Wholesaling a wide range of Precast Compound Wall, Readymade Compound Wall, RCC Garden Boundary Wall, RCC Half Round Pipe, Grey Kerb Stone, Paver Kerb Stone, RCC Kerb Stone, RCC Garden Bench, Concrete Manhole Cover and many more. Our products are highly appreciated by our clients for their intrusive features such as sturdy construction, high performance, minimal maintenance cost, and longer service life. Moreover, to cater to the diverse requirements of customers, we offer these products in variegated specifications at reasonable prices. Owing to the support of our highly skilled team of professionals and the well-established fabrication unit, we are capable of providing a high-quality machine to our clients. We have established a huge client base across the nation due to the transparency in our business dealings.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Nominal Width | 150 mm |
| Length of Pipe | 3 m |
| Section Length | 600 mm |
| Wall Thickness | 50 mm |
| Shape | U |
| Usage/Application | Electrical uses |
| Grade | M25 |
| Application | Road Side Drain |
| Reinforcement Type | TMT Bar |
| Color | Grey |
| Brand | AKCA |
| Surface Finish | Plain |
| Usage Sector | Municipal, Industrial |
| Pipe Class | NP2 |
| Pipe material | RCC |
Additional Information: