Product Details:
| Internal Width | 300 mm |
| Internal Depth | 300 mm |
| Length Per Piece | 2000 mm |
| Load Class | Heavy Duty |
| Cover Type | Without Cover |
| Shape | U Shape |
| Color | Grey |
| Grade | M40 concrete |
| As rquired - Brand Ak | Smooth |
| Drain Material | RCC |
| Material | Concrete |
We are leading manufacturer and supplier of Precast U Shape Drain & Cement Products.
The designers are expert enough to deliver quality products. the quality experts we have in our firm have appropriate industry awareness. they test the quality and excellence of all our products and thus supply the appropriate ones to clients . we design all products by taking into concern, the changing industry necessities and market leading price.
Product features:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Meter |
| Drain Material | Precast Concrete |
| Internal Width | 300 mm |
| Internal Depth | 300 mm |
| Length Per Piece | 2000 mm |
| Load Class | Heavy Duty |
| Cover Type | With Cover |
| Shape | U shape |
| Thickness | 100 mm |
| Color | GREY |
| Brand | A.K. |
| Grade | M40 |
| Weight | AS NOS |
| Reinforcement Type | TMT Bar |
| Length | 2 MTR |
| Usage Area | Road Side, Industrial Area |
| Lid Dimesnsion B' | L 500mm x W 572mm x 145mm thk |
| Country Of Origin | Made In India |
| Material | RCC |
We are leading manufacturer and supplier of Precast U Shape Drain & Cement Products.
The designers are expert enough to deliver quality products. the quality experts we have in our firm have appropriate industry awareness. they test the quality and excellence of all our products and thus supply the appropriate ones to clients . we design all products by taking into concern, the changing industry necessities and market leading price.
Product features:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Meter |
| Drain Material | RCC |
| Material | RCC |
| Internal Width | 300 mm |
| Internal Depth | 300 mm |
| Length Per Piece | 2000 mm |
| Load Class | Heavy Duty |
| Cover Type | With Cover |
| Shape | U shape |
| Thickness | 75mm / 110mm |
| Color | Grey |
| Brand | AKCA |
| Grade | M35 / M50 |
| Weight | 300kg |
| Reinforcement Type | TMT Bar |
| Joint Type | Tongue And Groove |
| Application | Industrial and commercial uses |
| Usage Area | Road Side, Industrial Area |
| Country of Origin | Made in India |
We are leading manufacturer and supplier of Precast U Shape Drain & Cement Products.
The designers are expert enough to deliver quality products. the quality experts we have in our firm have appropriate industry awareness. they test the quality and excellence of all our products and thus supply the appropriate ones to clients . we design all products by taking into concern, the changing industry necessities and market leading price.
Product features:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 Meter |
| Drain Material | RCC |
| Material | RCC |
| Internal Width | 450 mm |
| Internal Depth | 450 mm |
| Length Per Piece | 2000mm |
| Load Class | Heavy Duty |
| Cover Type | With Cover |
| Shape | U |
| Thickness | 110mm |
| Color | Grey |
| Brand | AKCA |
| Grade | M30 |
| Weight | 441kg |
| Reinforcement Type | TMT Bar |
| Length | 2000 mm |
| Joint Type | Tongue And Groove |
| Application | Use Constrution |
| 300*400mm. ( 450*450mm )(600*600mm)(750*750mm)(900*900mm | 450*450mm |
| Usage Area | Road Side, Industrial Area |
| Lid Dimesnsion B' | 500mm x 572mm x 130mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Height | 520mm |
| Feature | Long lasting |
| Depth | 450mm |
| 450mm | Smooth |
We are leading manufacturer and supplier of Precast U Shape Drain & Cement Products.
The designers are expert enough to deliver quality products. the quality experts we have in our firm have appropriate industry awareness. they test the quality and excellence of all our products and thus supply the appropriate ones to clients . we design all products by taking into concern, the changing industry necessities and market leading price.
Product features:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Material | RCC |
| Drain Material | RCC |
| Channel Width | 300 mm |
| Internal Width | 300 mm |
| Internal Depth | 300 mm |
| Load Class | Heavy Duty |
| Usage/Application | CONSTRUCTIONS |
| Grating Material | Concrete |
| Length Per Piece | 2000 mm |
| Channel Length | 2000 mm |
| Outlet Type | End Outlet |
| Cover Type | With Cover |
| Shape | U Drain |
| Thickness | 70mm / 80mm / 100mm |
| Brand | AKCA |
| Application Area | Basement, Parking Area, Roadside |
| Reinforcement Type | TMT Bar |
| Slot Type | Perforated Grating |
| Joint Type | Plain End |
| Surface Finish | Polished |
| Usage Area | Industrial Area, Road Side |
| Color | Gray |
| Country Of Origin | Made In India |
| Akc | 1340kg |
We are leading manufacturer and supplier of Precast U Shape Drain & Cement Products.
The designers are expert enough to deliver quality products. the quality experts we have in our firm have appropriate industry awareness. they test the quality and excellence of all our products and thus supply the appropriate ones to clients . we design all products by taking into concern, the changing industry necessities and market leading price.
Product features:
Additional Information: