Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Material Grade | M25 |
| Kerb Type | Straight |
| Length | 1 meter |
| Usage/Application | Road Division |
| Height | 1.5 feet |
| Width | 150 mm |
| Application Area | Roadside |
| Color | Milk White |
| Material | Rcc |
| Brand | A.K |
| Size | 1000mm x 450mm x 150mm |
| Features | Easy assumbles |
| Manufacturing Method | Precast |
| Service Location | Pune maharsahtra |
| Suitable For | 1.5 feet |
| Country of Origin | Made in India |
We offer Footpath Kerb Stone to our clients.Established in the year 2009, at Nashik, (Maharashtra, India), we “A. K. Cement Artical”, are a Sole Proprietorship (Individual) Firm, engaged in Manufacturing and Wholesaling a wide range of Precast Compound Wall, Readymade Compound Wall, RCC Garden Boundary Wall, RCC Half Round Pipe, Grey Kerb Stone, Paver Kerb Stone, RCC Kerb Stone, RCC Garden Bench, Concrete Manhole Cover and many more. Our products are highly appreciated by our clients for their intrusive features such as sturdy construction, high performance, minimal maintenance cost, and longer service life. Moreover, to cater to the diverse requirements of customers, we offer these products in variegated specifications at reasonable prices. Owing to the support of our highly skilled team of professionals and the well-established fabrication unit, we are capable of providing a high-quality machine to our clients. We have established a huge client base across the nation due to the transparency in our business dealings.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Material Grade | M25 |
| Kerb Type | Straight |
| Length | 600 mm |
| Usage/Application | Pathway |
| Dimensions | 600x300x150mm |
| Height | 300 mm |
| Width | 150 mm |
| Application Area | Highway, Roadside, Parking |
| Material | Concrete |
| Type | Outdoor |
| Surface Finish | Grooved |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Square Feet |
| Material Grade | M20 |
| Kerb Type | Half Batter |
| Length | 300 mm |
| Material | Concrete |
| Usage/Application | Construction |
| Dimensions | 300x300x150mm |
| Type | Outdoor |
| Height | 300 mm |
| Width | 150 mm |
| Application Area | Highway, Roadside, Parking, Industrial |
| Color | Grey |
| Manufacturing Method | Precast |
| Water Absorption | 20-30% |
| Brand | AKC |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: