Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Square Feet |
| Height | 6 Feet |
| Wall Height | 1.8 m (6 ft) |
| Wall Length | 300 m (1000 ft) |
| Application Area | Industrial, Commercial, Residential |
| Material | Cement |
| Built Type | Prefab |
| Wall Type | PANEL BUILT |
| Panel Length | 3 m |
| Panel Thickness | 50 mm |
| Thickness | 50mm |
| Type | CONCRETE COMPOUND WALL |
| Size | 2100MMX300MMX50MM |
| Post Size | 150x150 mm |
| Color | GREY |
| Foundation Depth | 0.6 m (2 ft) |
| Material Grade | M30 |
| Concrete Grade | M30 |
| Wall Design | Plain Panel |
we are leading manufacture and supplier of the precast compound wall.Established in the year 2009, at Nashik, (Maharashtra, India), we “A. K. Cement Artical”, are a Sole Proprietorship (Individual) Firm, engaged in Manufacturing and Wholesaling a wide range of Precast Compound Wall, Readymade Compound Wall, RCC Garden Boundary Wall, RCC Half Round Pipe, Grey Kerb Stone, Paver Kerb Stone, RCC Kerb Stone, RCC Garden Bench, Concrete Manhole Cover and many more. Our products are highly appreciated by our clients for their intrusive features such as sturdy construction, high performance, minimal maintenance cost, and longer service life. Moreover, to cater to the diverse requirements of customers, we offer these products in variegated specifications at reasonable prices. Owing to the support of our highly skilled team of professionals and the well-established fabrication unit, we are capable of providing a high-quality machine to our clients. We have established a huge client base across the nation due to the transparency in our business dealings.
Additional Information:
- Item Code: AKCA-19
- Production Capacity: 5000 SQFT PER DAY
- Delivery Time: AVAILBLE IN STOCK
- Packaging Details: Highttention material both of side finishing use only TATA steel 3mm panel sheet with Grade m-25 to m-30 hydraulic pressure.